Sesja zdjęciowa nie tylko ta ślubna ale również i narzeczeńska czy portretowa to niekiedy spory stres dla modeli. Jeżeli ktoś nie miał z tym styczności dochodzi do tego strach przed tym jak wszystko będzie wyglądało, jak się ma ustawić, czy zdjęcia wyjdą, itp. Mam nadzieję, że dzisiaj uda mi się wam wyjaśnić, że to jednak nic strasznego :)
Zacznę od tego, że wbrew temu co może się wydawać, najlepszym czasem na zrobienie zdjęć jest ranek lub wieczór, gdzie światło słoneczne jest nisko i nie świeci ostrym 90-cio stopniowym światłem z nieba. Ładne zdjęcia wychodzą również podczas zachmurzenia, gdzie oświetlenie jest miękkie i nie męczy. Sesja w środku dnia, szczególnie w lato może powodować również dyskomfort zarówno dla was jak i dla mnie jako fotografa. Wszystkim jest ciepło, trzeba odpoczywać, żeby nie być zmęczonym, człowiek się poci pod wpływem ciepła, a to wszystko wpływa na efekt finalny zdjęcia. Pamiętajcie, aparat widzi wszystko :)
Aby zdjęcia wyszły dobrze, warto aby dzień przed zaplanowaną sesją się odprężyć. Nie polecam wyruszania na sesję zaraz po pracy czy po nieprzespanej nocy… Na sesji warto być wypoczętym, świeżym i odstresowanym, dlatego lepiej dzień przed sesją nie robić dużej balangi, nie kłócić się z partnerem itd. :P Zjedzcie coś przed sesją. Sesja zazwyczaj trwa ok 3 godzin, co może powodować zmęczenie. Starajcie sobie zaplanować inne rzeczy na inny dzień niż dzień sesji. Nie potrzebny stres przed spóźnieniem czy spoglądanie na zegarek nie ułatwi pracy. Możecie poszukać sobie na internecie jak wyglądają mniej więcej zdjęcia, jak ustawiają się pary. Ja oczywiście pomagam wam na sesji, ale jeśli wcześniej przejrzycie sobie przykładowe zdjęcia będzie wam łatwiej. Zaplanujcie sobie dojazd na miejsce sesji. Jeżeli jesteśmy umówieni na konkretną godzinę, starajcie się być punktualni. Często zależy od tego ustawienie oraz kąt padania słońca czy inne obowiązki lub sesje fotografa.
Jeśli chodzi o miejsce sesji, oczywiście mam do polecenia miejsca, które możecie zobaczyć na innym moim blogu, jednak ostateczną decyzję podejmujecie WY. Musicie wziąć pod uwagę kilka rzeczy i zadecydować sami. Zastanówcie się ile chcecie przejechać kilometrów na sesję, czy chcecie gdzieś w okolicy, czy chcecie jechać kilkaset kilometrów do jakiejś lokalizacji. Przeanalizujcie w jakim klimacie czulibyście się dobrze, czy lubicie ogrody, czy wolicie pałace, czy ruiny. Miejsce dopasujcie do waszego stylu oraz ubioru. Suknia balowa nie koniecznie będzie pasowała do ruin zamku.
Co zabrać na sesję? Przede wszystkim dobre nastawnie, ale tego chyba nie muszę mówić :) Dodatkowo zabierzcie ze sobą takie przybory jak puder, bibułki matujące czy chusteczki. Weźcie sobie również butelkę wody. Sesje często odbywają się w lecie, gdzie temperatura jest wysoka, co powoduje, że nadzwyczajnie w świecie się możecie spocić. Nie wszystko da się usunąć w photoshopie, dlatego takie podstawowe przybory znacznie pomogą.
Najważniejsze, żeby pamiętać, że sesja to nie jest nic złego. Jest to mile spędzony czas, rozmowa, żarty. Jeżeli jest coś, co chcielibyście jeszcze wiedzieć, co was zastanawia, zawsze możecie napisać za pomocą dostępnych poniżej odnośników :)
Powrót na górę