Każdy z Was zapewne stał lub będzie stał przed dylematem wyboru swojego fotografa ślubnego. Fotograf to osoba, która uwieczni wszystkie ważne momenty z waszego wielkiego dnia, wie w którym momencie i gdzie ma się znaleźć, współpracuje z innymi wykonawcami takimi jak kamerzysta, ksiądz czy menedżer sali tak, aby być zawsze o czasie gotów do zdjęć i nie zepsuć pracy innych. Pamiętajcie, że zdjęcia to pamiątka na całe życie, którą pokazywać będziecie znajomym, rodzinie, swoim dzieciom, wnukom i oczywiście jest to pamiątka dla Was abyście przypomnieli sobie te emocje, te czasy i bliskie wam osoby.
Ludzka pamięć jest ulotna, natomiast zdjęcia pokazują każdy szczegół, każdy wasz uśmiech, każdą emocję, każde wzruszenie czy  radość i zabawę gości. Tego nie da się opowiedzieć, ale można pokazać :)

Na co zwracać uwagę przy wyborze fotografa?
Fotografia staje się coraz popularniejsza. Już każda osoba z aparatem uważa się za fotografa. Pytanie brzmi, czy taka osoba wie jak wygląda ślub od zaplecza? Czy wie jakie momenty uchwycić? Tutaj właśnie Wy jako Para Młoda musicie sobie odpowiedzieć na pytanie czy chcecie pamiątkę na całe życie, której nie będziecie się wstydzić? Czy wystarczą wam zdjęcia z telefonu czy aparatu, który obsługiwać będzie któryś z gości? Dodatkową wadą polegania na zdjęciach, któregoś z gości jest to, że gość przychodzi się pobawić. Nie zwraca uwagi na aspekt estetyczny zdjęć i często pomija ważne momenty ślubu. Rzadko też taka osoba jest w stanie uchwycić panujące emocje czy opanować trudne warunki oświetleniowe panujące w kościele czy sali.

Jak odszukać właściwego fotografa?
Okazuje się, że dalej najlepszą opinią dotyczącą wyboru fotografa jest poczta pantoflowa. Nie ma chyba cenniejszej rady niż od osoby, która miała przyjemność (lub nie) współpracować z fotografem. Czasami jednak nie ma takiej możliwości, a podobają wam się zdjęcia na stronie. W takim wypadku, koniecznie umówcie się na spotkanie czy to osobiste, czy za pośrednictwem wideoczatu - jeżeli macie do siebie kawałek - i poznajcie się. Nie patrzcie tylko przez pryzmat ceny z oferty. Pamiętajcie, że fotograf będzie wam towarzyszyć cały dzień podczas ślubu i czasem jeszcze dodatkowo podczas sesji narzeczeńskiej czy sesji ślubnej. Musicie mu ufać i czuć się przy nim swobodnie. Dlatego warto spotkać się z fotografem jako osobą, a nie traktować tylko jako fotografa - usługodawcę. Czasem osoba mająca świetne zdjęcia w portfolio, może okazać się, że nie do końca przypadnie wam charakterem czy poczuciem humoru do gustu. Wy będziecie mieli wystarczająco dużo stresu podczas ślubu, dlatego fotograf powinien być osobą, przy której się wyluzujecie i nie będziecie musieli się niczym więcej przejmować. Czasem zdarza się, że pary rezygnują z fotografa bo jest z innego np. województwa. Pamiętajcie, że dystans nie jest problemem. W moim przypadku, jestem w stanie wykonać zlecenie na terenie całej Polski.

Fotograf ślubny - koszty
Ceny na rynku fotografii ślubnej są bardzo zróżnicowane. Uwarunkowane jest to oczywiście od doświadczenia, ale także od składu wybranego pakietu. Może zdarzyć się, że fotograf jest tylko na kilka pierwszych godzin wesela, fotoalbum będzie dodatkowo płatny, itp. Można się potem nieprzyjemnie zdziwić. Opowiadając na moim przykładzie, całą szczegółową ofertę przedstawiam podczas spotkania, gdzie dokładnie opisuję co zawiera się w danej cenie. Nie ma żadnych dodatkowych kosztów w trakcie czy po ślubie, chyba, że zmienimy któryś punkt z pakietu. To co mało kto wie, to to, że kwota którą trzeba zapłacić nie jest wyłącznie za „pstrykanie” przez 10 godzin.  Na weselu praca dopiero się zaczyna. Później czeka wielogodzinny proces selekcji i obróbki zdjęć. To właśnie ten czas oraz materiały dla was kosztują najwięcej.

Dopięcie współpracy
Jeżeli już zdecydujecie się na wymarzonego fotografa, pamiętajcie, że spotkanie powinna zakończyć umowa. Jest to bardzo ważne, aby wszystko co ustalicie wspólnie, było jasno i przejrzyście napisane. Pamiętajcie, że często spotykamy się dopiero za rok lub nawet dwa i niektóre rzeczy mogą najzwyczajniej w świecie umknąć. Po co zostawiać sobie pole do niedomówień. To co na papierze jest święte, pamiętaj! :)

Będę starał się opisać więcej zagadnień dotyczących ślubów. Wy zazwyczaj przechodzicie przez to pierwszy i ostatni raz, dla mnie - fotografa jest to kolejny ślub. Mogę wam pomóc, doradzić i uspokoić jak będzie taka potrzeba :)
Jeżeli macie pytanie lub chcecie się spotkać, skorzystajcie z opcji kontaktu za pośrednictwem ikon poniżej lub zakładki KONTAKT.

Mam nadzieję, że ten artykuł wam się spodobał i będziecie czekać na kolejne.
Powrót na górę